Novela zákona o ochraně spotřebitele a občanského zákoníku zásadně změní pravidla prodeje na internetu. Na co by se e-shopy měly připravit?

Jednou z chystaných změn je způsob počítání slev. E-shopy by nyní měly slevy počítat z nejnižší ceny výrobku za posledních 30 dní. Tím se zamezí zvyšování cen těsně před slevovými akcemi. V případě výrobků prodávaných méně než 30 dní bude sleva počítána z jeho nejnižší ceny od začátku prodeje. Tato změna se netýká výrobků podléhajícím rychlé zkáze nebo s krátkou dobou spotřeby.

Při zveřejňování recenzí budou nyní e-shopy povinny uvádět, jakým způsobem zajišťují jejich pravost, aby tak nedošlo ke klamání zákazníka. E-shopy již nebudou moci automaticky přidávat položky do nákupního košíku zákazníka (což neplatí v případě bezplatných bonusů) a tlačítko pro odeslání objednávky bude muset obsahovat informaci, že objednávkou se zákazník zavazuje k platbě. Jako další z mnoha změn, které novela přinese, stojí za zmínku i nutnost informovat zákazníka o automatizované personalizaci cen nebo povinnost dodání objednaného zboží nejpozději do 30 dnů od uzavření objednávky, pokud zákazníka předem neinformuje o delší dodací lhůtě nebo pokud se obě strany nedohodnou jinak.

Novela zákona o ochraně spotřebitele a občanského zákoníku by měla vstoupit v platnost již během tohoto měsíce, a proto je nejvyšší čas, aby se e-shopy na tyto změny začaly připravovat.